Objev kávových zrn
Jako divoká rostlina byla káva pěstována v severovýchodní Africe. Tehdy ale domorodci kávová zrna nepřipravovali k pití, ale žvýkali je. Zjistili, že káva má stimulující a posilující účinky. Kdy se poprvé začala pražit a připravovat způsobem, který známe dnes, není možné jednoznačně určit. Pravděpodobně se tak stalo v zhruba ve 13. století v Arábii, ovšem ne všechny historické prameny se na tom shodují. Některé uvádějí, že se tak stalo již v 10. století v Persii.
Podle legendy jeden arabský pastýř zpozoroval, že jeho stádo koz ožilo poté, co se během pastvy napásly z jistých keřů – tím keřem nebylo nic jiného než kávovník. Arabové tehdy zkusili z listů a plodů kávy připravit nápoj, až později se přišlo na to, že chutná lépe, když se zrna opraží.
Historie kávy dále pokračuje do 15. století. V Arábii se káva jako nápoj stávala čím dál více populární. Arabové údajně zakázali export rostliny ze země a uchovávala si kávu a její účinky jako tajemství. Během zámořských objevů byla ale zázračná rostlina Coffea arabicca objevena Evropany. Káva se v 17. století dostala také do Indie a jihovýchodní Asie. Káva se postupně těšila čím dál větší oblibě a dnes patří mezi nejobchodovanější komodity na světě.
První kavárny
První kavárny vznikaly v okolí Mekky. Podle pramenů byly jedny z prvních kaváren pravděpodobně založeny v 16. století v Istanbulu, později se rozšiřovaly po Evropě. Stávaly se kulturními a debatními centry. V Čechách byla první kavárna založena v Praze (Staré Město) na rohu Karlovy a Liliové ulice.
Zajímavosti o kávě
- francouzský spisovatel Honoré de Balzac údajně vypil za den více než 60 šálků kávy
- v jednom šálku kávy se vyskytuje zhruba 0,2 g kofeinu
- mezi nejznámější kávové metropolemi patří jihoamerické a středoamerické země (zejména Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Peru či Venezuela). Dále také Afrika, Indonésie a Indie
- existují dva druhy kávových zrn – Arabice a Robusta
- slovo káva pravděpodobně vzniklo z arabského spojení qahhwat al-buchta neboli „fazole vína“
- podle posledních studií má káva zdravotní účinky a pokud ji pijete s mírou, můžete tím předejít Alzheimerově nemoci
Milníky v historii kávy
První zdroje o kávovníku jsou jž zdob před naším letopočtem.
- 6. století – první ověřené informace o kávovníku
- 15. století – poutníci přinesli kávová zrna do Mekky a do Mediny, rozšiřují se platáže, Arabové zakládají první kavárny
- 16. století – koncem 16. století vznikají první kavárny v Evropě
- 1650 – první kavárna v Oxfordu
- 1652 – první kavárna v Londýně
- 1689 – první kavárna v Paříži
- 17. století – kávovník se díky Holanďanům na Srí Lanku
- 18. století – rozšíření kávovníku a plantáží v Jižní a Střední Americe
- 17-18. století velký rozvoj kaváren a kávy v Evropě a Americe
- 1850 – první zmínky o french pressu / Francie /
- 1901 – Luigi Bezzer vynalezl espresso a chemik saton Kato vynalezl rozspustnou kávu
- 1933 – představil pan Bialetti Moka konvičku
- 1945 – firma Gaggia montuje do svých přístrojů pístové čerpadlo
- 1961 – firma Faema představila kávovar E61 – první kávovar s pákou a pumpou, která sama protlačuje vodu přes kávu pod tlakem 9 barů, základ všech dnešních pákových kávovarů.
- 1971 – v USA vznikla firma Starbukcs ( Seattle )
- 2005 – Alan Adler představil Aeropress